Roman Hlawacz fotografik

 

Roman Hlawacz

 

Urodzony 8 kwietnia 1944 roku w Tarnopolu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1985 roku (nr legitymacji 609).

W 1964 roku założył Amatorski Klub Filmowy Etiuda w Powiatowym Domu Kultury w Koźlu, a następnie w Zakładowym Domu Kultury Zakładów Chemicznych Blachownia założył i prowadził kolejny klub ? AKF Groteska, który został członkiem Międzynarodowej Federacji Filmów Amatorskich. Filmy realizowane w Grotesce zdobyły wiele nagród i wyróżnień nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Instruktor fotografii i filmu kategorii S, także instruktor fotografii krajoznawczej oraz instruktor krajoznawstwa Polski i Regionu (od roku 1961 należy do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego).

Absolwent Studium Fotografii i Filmu w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu (praca magisterska z zakresu percepcji sztuki fotograficznej).

Pracował jako fotoreporter prasowy i wykładowca w Studium Kulturalno-Oświatowym oraz w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, był długoletnim instruktorem Opolskiego Klubu Fotograficznego przy Wojewódzkim Domu Kultury w Opolu.

W młodości pasjonował się kolarstwem, wspinaczką górską, jazdą konną, żeglarstwem (w 1965 roku zdobył stopień żeglarza, a następnie patent sternika jachtowego).

Stale pasjonuje go turystyka i krajoznawstwo. Podróżuje po wielu krajach, czego plonem są liczne wystawy fotograficzne.

W latach 1983-84 przebywał na urlopie twórczym w Caracas w Wenezueli, gdzie zaprezentował dwie wystawy indywidualne: ?Ventanas y Puertyas de La Guaira? (1983) oraz ?Inscripcion fotologica? (1984).

Jest autorem, współautorem i wydawcą wielu książek i albumów m.in. Śląsk Opolski ? zabytki i przyroda (2000), Moszna ? zamek i park (1996, 1999), Jubileusz 50-lecia ZAK (1998), Góra św. Anny (2003), Przyroda Śląska Opolskiego (2003), Opole ? miasto, Stadt, town (2004), Śląsk Opolski ? dziedzictwo i współczesność (2005), Almanach fotografii opolskiej (2008), Architektura Opola wpisana w dzieje miasta (2008), Opolskie z lotu ptaka (2008), Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego (2008).

Przez wiele lat pracował jako specjalista dokumentacji fotograficznej i filmowej obiektów przemysłowych, dokumentując m.in. Zakłady Chemiczne Blachownia, Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej, Zakłady Chemiczne Azoty w Kędzierzynie-Koźlu, Elektrownię Bełchatów, Izostal i Hutę Andrzej w Zawadzkiem, Instal w Opolu, Cementownie: Górażdże i Strzelce Opolskie, Fabrykę Wyrobów Metalowych w Osowcu oraz od początku budowy do jej zakończenia Elektrownię Opole, wykonując zdjęcia przemysłowe.

W dorobku twórczym ma ponad 70 wystaw autorskich, udział w ponad 500 zbiorowych wystawach fotograficznych oraz konkursach filmowych w kraju i za granicą, liczne nagrody i wyróżnienia.

Swoje prace prezentował w wielu krajach, m.in. w Austrii, Chinach, Korei, Brazylii, Belgii, Danii, Francji, Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Wenezueli i na Węgrzech.

Fotografował w wielu krajach Europy, Azji i Ameryki Południowej oraz w Afryce.

Od ponad 50 lat jest obecny w życiu kulturalnym Śląska Opolskiego jako organizator i współorganizator działań popularyzujących region.